Емоциите като гняв, тъга и дори щастие могат да са причина за неконтролирани хранителни навици. Когато сте тъжни или под стрес и напрежение, мозъкът ви ви кара да се хванете за храната като отдушник, за да ви накара да се почувствате по-добре.
Затова е важно да се внимава за наличие на предупредителни знаци, че сте попаднали в капана на емоционалното хранене. Ако не бъде осъзнат този проблем, той може да се превърне в зависимост.
За да разберете дали имате проблем с емоционалното хранене, вижте някои от най-характерните признаци, че то е налице.
- Чувствате необходимостта да ядете всеки път, щом сте под напрежение.
- Когато се чувствате тъжни, самотни, ядосани вие подсъзнателно някак достигате до хладилника.
- Често консумирате „успокояващи“ храни, като шоколад, бонбони, торти, бисквити, сладолед, които ви карат да се почувствате по-добре.
- Непрекъснато имате желание да хапнете нещо, независимо дали сте гладни или не.
- Когато получите пристъп на силно желание да хапнете нещо, а вкъщи нямате нищо подходящо, сте способни да излезете дори в 3 през нощта, само и само да си купите нещо сладко, например.
Налице е очевидна зависимост от емоционалното хранене, ако то ви прави щастливи за момент. Характерно е, че скоро след това лошото настроение се връща, досущ като при зависимостите. Когато се нахраните, вие с нетърпение чакате да дойде моментът на следващото хранене, питате се какво ли ще има за обяд, какво ви се хапва и т. н. Мислите за храна, въпреки че сте се нахранили скоро. Постоянно се борите с теглото си.