Как да разпознаем депресията
Нарушенията условно се разделят в четири групи: в емоционалната, менталната, физиологическата и поведенческата сфера.
Емоционални признаци са променливо настроение с рязък скок от веселие към тъга; апатия;, крайно униние; потиснато, угнетено състояние; усещане за тревога, безпокойство или безпричинен страх; отчаяние; занижена самооценка; постоянно недоволство от себе си и своя живот; загубване на интерес към удоволствието от работата и околния свят; усещане за вина, за непотребност.
Нарушеното ментално състояние се изразява в забавяне на умствените процеси. Основни признаци са трудности в концентрацията; невъзможност за фокусиране на вниманието към определена работа или действие; изпълняване на прости задачи за неоправдано дълго време; «зацикляне» върху идеята за непотребност – човекът постоянно мисли за безсмислието на живота си, преобладава отрицат. отнасяне към Аз-а си.
Физиологични признаци – нарушаване на работата на органи и жизнени системи. Основно страдат храносмилателната и централната нервна с-ма.
Нарушения в поведението
Често това са първите сигнали за проблеми.
Основните признаци са:
- нежелание за общуване с приятели и роднини, по-рядко обратното – опит да се спечели вниманието на другите към Аз-а си;
- загубване на заинтригуването от живота и развлеченията;
- небрежност и нежелание за грижа към себе си;
- постоянно недоволство от себе си и околните, което прераства в прекомерни изисквания и висока критичност;
- пасивност;
- непрофесионално и некачествено изпълнение на служебните задължения и всяка друга дейност.
Важно е да потърсите помощ от терапевт, ако мислите, че може да сте депресирани. Много хора чакат прекалено дълго време, преди да потърсят помощ, но колкото по-скоро посетите специалист, толкова по-скоро ще можете да поемете по пътя на възстановяването.